VLASY…věčné téma mezi muži i ženami. Kdo je má vlnité, přeje si mít je rovné. Kdo je má rovné, vraždil by za pár pěkných loken. Jsme vyplašení a deprimovaní, když padají, ale ty malé podrostky, které rámují náš obličej, nám na radosti taky nepřidají.
Mohou být MASTNÉ, SUCHÉ, LÁMAVÉ, ŘÍDKÉ, ale taky HUSTÉ, BEZPROBLÉMOVÉ, a tak jako na ozdobu. Tak jak na to, abychom svoje vlasy měli rádi a pečovali o ně s láskou? Co když pohled na ně můžeme změnit s tím, jak se změní vlasy samotné díky správné péči?
Od dětství jsem měla já i moji sourozenci husté vlasy a bohatý objem. Naše mamka vždy říkala, že je to tím, že nám pár týdnů po narození ostříhala ty řídké dětské vlásky, aby mohly být nahrazeny novými, pevnějšími. Ostatně, tak se to v zemi, ze které pocházím, dělalo běžně. Stejně tak se stříhaly miminkám opatrně řasy. Důvod to mělo naprosto stejný. Vzhledem ke skutečnosti, že já i moji sourozenci máme vlasy i řasy dlouhé a objemné, podobně jako většina našich příbuzných, možná na tom něco pravdy bude. Spíš bych to ale přisuzovala genetice. Na to si musíte názor udělat sami :).
To, co si v sobě neseme za genetickou informaci ve spojitosti s vlasy, to ovlivnit nemůžeme. Stejně tak to, jestli nás naše rodiče ostříhají jako miminka nebo ne. Co ale změnit můžeme, je péče o ně. Možná je to pro někoho zavádějící, proto zmíním, že kvalitu pokožky hlavy, vlasů, a tak všeobecně, ovlivňujeme i stravou a životosprávou. O tom ale dnes psát nebudu, o tom zase jindy. Dnešní článek bude na téma, jak ovlivnit kvalitu vlasů zásahy zvenčí – dnes tedy konkrétně MYTÍM A NÁSLEDNOU PÉČÍ.
Jak tedy docílím těch pozitivních výsledků? Na to se zaměřuji v následujících řádcích. Určitě chápete, proč jsem pro tu nejčistší kosmetiku a produkty. Není to ale psáno tak, aby si v tom nenašel své i čtenář kupující si běžnou, nepřírodní kosmetiku. Tak jdeme na to:
Proces MYTÍ a NÁSLEDNÁ PÉČE:
ROZČESÁNÍ - před umytím je nejlepší si vlasy pořádně rozčesat, zbavit je větších nečistot a rozplést tak i případné chuchvalce. Vlasy naprosto VŽDY rozčesáváme jemně, pomalu, bez škubání a tahání. Takový malý fígl nejen před mytím…když zvolíte plochý hřeben namísto kartáče, zabráníte tak zelektrizování vlasů.
VODA TAK AKORÁT - ženy, častěji než muži, se sprchují v téměř vařící vodě. Takhle horká voda má ale za následek zvýšení mazu na pokožce hlavy. Proto volte vodu tak akorát horkou/vlažnou (určitě víte, jakou myslím).
MYTÍ A MASÁŽ MUSÍ BÝT - pořádně si vlasy namočte a teprve pak naneste šampuk nebo šampón. Přírodní produkty na mytí vlasů nanášejte přímo do kořínků, rozpěňte a pomalu z kořínků stahujte dolů do konečků. Ostatní produkty si rozpěňte nejprve v dlaních a nanášejte od konečků ke kořínkům. Dopřejte si co možná nejdelší masáž hlavy. Uvolňujete tak pokožku na hlavě a kořínky dostávají prostor se nadechnout. Vede to k relaxaci a taky je to prevence proti plešatění, ke kterému dochází často právě stažením kůže na hlavě, tím se "přiškrtí" vlasové kořínky a vlasy pak odumírají bez výživy a padají.
VŽDYCKY 2x - jakmile domasírujete, opláchněte vlasy do úplného vymytí. To je moc důležité, protože zbytky šampónů mají za následek svědění, maštění i vznik lupů. Nejčastěji zůstávají zbytky za ušima, u čela a taky na týlu. Celý proces mytí zopakujte ještě jednou, nezapomeňte i na tu masáž. Jednoduše se držím pravidla vždycky 2x.
KONDICIONÉR - naneseme pouze do délek vlasů (nikde ne do kořínků, hlavně ne ty komerční), necháme chvilku působit a pak do úplného vymytí vlasy pořádně propláchneme vlažnou vodou.
STUDENÁ VODA NA ZÁVĚR? - někdo tvrdí že ano, jiní zase že ne. Pro mě je to skvělá tečka, ale řekla bych, ať to zkusíte a pozorujete, jestli Vám to vyhovuje.
A KDYŽ UŽ MÁM DOMYTO?
Kde vznikají nejčastěji plísně?
Ve vlhku a teple.
A jaké prostředí je asi tak pod ručníkem, který máme na vlasech po mytí třeba i hoďku dvě?
Anooo, vlhké a teplé.
Proto by bylo nejlepší si vlasy po umytí do ručníku osušit (lehce a jemně z nich vymačkat přebytečnou vodu - v tento moment se nanáší bezoplachová péče), rovnou vysušit fénem a nechat je "volně dýchat" a doschnout.
Celkově se nedoporučuje vlasy po umytí spínat nebo dávat do gumičky. Cítím tam jako důvod právě to zapaření pokožky hlavy, ale taky je tu fakt, že jsou vlasy po umytí křehké a lehce zlomitelné. Proto ta gumička ani sponka není úplně vhodná.
Já osobně si do vlasů obrovsky ráda šplíchám buďto svůj bylinkový kondicionér anebo přímo čistý hydrolát, ideálně nějaké pěkné květinové vůně. Dělám to ať už mám vlasy suché nebo mokré. Obrovsky mě baví ta vůně a samozřejmě jsou znatelné i výsledky na vlasech a pokožce hlavy.
MASKA, MASKA, MASKA – jednou za čas, jednou za týden nebo měsíc, je to na vás a vašich vlasech.
Dělím je na dvě skupinky:
MASKY OLEJOVÉ - např. rostlinný olej čistý, rostlinný olej s kapkou nějakého éterického oleje, rostlinný olej, ve kterém jste macerovali bylinky atd. Pozor na to, abyste nikdy nezakrývali vlasy igelitem, pokud v nich máte cokoli s obsahem éterického oleje. Olej nanesete do délek vlasů a jemně je promněte. Pokud chcete, můžete zajet prsty i do kořínků a udělat si masáž hlavy olejem (nedoporučuji osobám s velmi mastnou pokožkou hlavy a celkově s tím dávkováním tady opatrně). Sepněte si vlasy do jemného drdolu a zabalte do suchého ručníku. V případě, že jste nepoužili nic s obsahem ÉO, tak prve zabalte do igelitu a následně do ručníku. Nechte působit klidně i hodinku dvě. Tady upozorním, že logicky se hodně vlasy zmastí a možná zůstanou i mastnější po umytí. Proto je to vhodná maska pro sušší vlasy. Ale taky byste měli vědět, že si na to vlasy umí zvyknout, nasát si potřebný olej (pokud to s množstvím nepřeženete) a pak není mastnota téměř znatelná.
MASKY POTRAVINOVÉ – např. avokádová, smetanová, majonézová. Fantazii se meze nekladou. Naneste do vlasů od kořínků ke konečkům, udělejte si pořádnou masáž. Stočte vlasy do jemného drdolu a zabalte do igelitu, následně pak do suchého ručníku. Nechte působit 20–30 minut a smyjte do úplného vymytí.
MÝTY SPOJENÉ S MYTÍM A NÁSLEDNOU PÉČÍ O VLASY:
Vlasy se nesmí umývat každý den – osoby, které mají velké potíže s pokožkou hlavy, jež se zhoršují po té, co si neumyjí hlavu např. každý večer, mi jistě dají zapravdu. Když musíte, tak musíte. Trpět obrovské svědění, které se stupňuje druhý den, není výhrou. Pokud máte potíže, od kterých Vám to pravidelné mytí pomáhá, tak si tu hlavu každý den umyjte. A taky bych volila cestu co možná nejmenšího dráždění chemickými produkty (o tom v příštím článku). Pokud ale nemusíte a máte pokožku hlavy i vlasy zdravé, tak to nedělejte. Zničíte si tak přirozené prostředí hlavy a ta se pak začne bránit a mastí se víc a víc a víc, aby se ochránila proti takto škodlivým zásahům.
Fénování vlasům škodí – pojďme si říct upřímně…pokud si každý den umyju vlasy, vyfoukám je fénem a pak ještě dotvořím vzhled žehličkou nebo kulmou, tak je jasné, že to asi nebude z dlouhodobého hlediska nic blahodárného. Někdo používá přípravky na ochranu před teplem a je to v pořádku. Ale vzhledem k faktu, že vyrábím přírodní kosmetiku, tak s tím úplně nesouzním, hlavně díky složení takových produktů. Fén sám o sobě je výborným pomocníkem. Jak jste se mohli dočíst o pár řádků výš, tak pomáhá účinně zabraňovat vzniku plísní na pokožce hlavy a je mnohem zdravější ho používat než nechávat zapařenou kůži na hlavě pod ručníkem.
Bez kondicionéru moje vlasy absolutně neposlouchají – protože používám a vyrábím přírodní kosmetiku, jsem logicky zastáncem tohoto proudu, ale ne vždy a ne všem musí být nutně k užitku. Samozřejmě si to dělejte, jak sami uznáte za vhodné, ale mně osobně to smysl nedává (vzhledem k tomu, že je to vlastně jenom samá chemikálie). Často slýchám, že bez něj to nejde, vlasy jsou neposlušné, krepaté, takové a makové. Jasně, chápu, taky jsem takové měla. Krepaté, kudrnaté, se svojí vlastní hlavou. Neexistovalo, abych po šampónu nenanesla tu "zjemňující složku". Když jsem ale po řadě let používání kondicionéru přestala tuhle hru hrát a dala jsem vlasům možnost být skutečně čisté a nenapuštěné silikony (ať už těmi méně či více škodlivými), projevily se jako poměrně poddajné. Pochopily, že jim nechci ublížit, ale potřebuju, aby spolupracovaly, a tak se i stalo. Nemusí to tak být nutně u všech, ale já měla to štěstí. Konečně jsem poznala svoje skutečné vlasy a už pár dlouhých let se jich nic takového nedotklo. Přece jenom se ale v dnešní době dá najít a používat přírodní alternativa, která k tomu zjemnění pomůže i bez silikonů. Myslím si, že chemický kondicionér je svými vlastnostmi pro mnoho žen oblíbený, ale ty, které zajímá přírodní cesta, si taky najdou své. Ve své kosmetice vyrábím kondicionér, ale nejedná se o nic jiného než bylinkový odvar s pár kapkami éterických olejů a aktivních látek. Dokonce aby ho měli zákazníci co možná nejčerstvější, zvolila jsem metodu balíčku Vyrob si sám, kdy dodávám všechny složky spolu s návodem, jak na to.
V dalším článku o vlasech se zaměříme na to, jaké složky dělají ve vlasové kosmetice největší zlo a přidám pár tipů a triků jak na bohatější hřívu.
Moc se těším, vlasatá Annu.